Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesyon(OKB) Nedir? Takıntı ya da tıbbi literatürdeki karşılığı obsesyon, mantıkla zihinden uzaklaştırılamayan, kişiye rahatsızlık veren, tekrarlayıcı dürtü veya duygulardır. Genelde takıntılara komp...

Obsesif Kompulsif Bozukluk

Obsesyon(OKB) Nedir?

Takıntı ya da tıbbi literatürdeki karşılığı obsesyon, mantıkla zihinden uzaklaştırılamayan, kişiye rahatsızlık veren, tekrarlayıcı dürtü veya duygulardır. Genelde takıntılara kompülsiyon eşlik eder. Kişinin takıntısından dolayı yaptığı davranışlardaki sıkıntıyı gidermek amacıyla yaptığı veya yapmak zorunda hissettiği davranışlar ve düşüncelerdir.

Sürekli el yıkama, kapının kilitli olduğunu defalarca kontrol etmek ve ocağın altını kapattım mı ? diye defalarca bakmak gibi örneklerle nitelendirilebilir. Kişi bu davranış ve düşüncelerin mantıksız olduğunun farkındadır ancak saplantılar iradesi dışında gerçekleşir.

Obsesyon belirtileri

Temizlik ve Hijyen Takıntısı : Bu kişilerin çoğunlukla mikrop bulaşacağı, hasta olacağı ve öleceğini düşünürler ve bu yüzden sürekli el yıkama gibi temizlik davranışlarında bulunurlar

Düşünce Takıntısı : Genellikle cinsellik, olmayacak küfürler etmek gibi düşüncelerin zihnimize gelmesidir ve bu durum kişiyi rahatsız hissettirir.

Simetri Takıntısı : Bulunduğu yerdeki nesnelerin bir düzen halinde olmasını isterler ve bu şekilde olmazsa huzursuzluk duyarlar.

Mesela ; gece yatarken odayı sürekli aynı düzene sokarlar ve her şey düzgün aynı yerinde olmalıdır.

Kuşku Takıntısı : Kapıyı kilitledim mi ? Sobayı kapattım mı ? gibi kuşkulandığı ve emin olamadığı davranışlardır.

Obsesyon(OKB) Tedavisi

Obsesyon rahatsızlığı toplumun büyük bir kısmında görülmektedir. Bu rahatsızlığın ilerlediği kişiler zamanının büyük bir bölümünü boşa harcar ve rahatsız edici takıntılarıyla uğraşırlar. Bu rahatsızlığı bazı yöntemlerle azaltmak ve ya geçirmek mümkün. Bu şekilde hayattan daha fazla zevk alıp daha verimli olabilirsiniz.

Obsesyon Tedavisinde en çok kullanılan yöntemlerden biri Bilişsel Davranışçı Terapidir. İleri seviye takıntı rahatsızlığı olan kişiler için ilaç tedavisiyle birlikte uygulandığında çok iyi sonuçlar elde edilebilir.


0 Yorum | Aybros | Blogİletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!