Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

İzmir Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

Metropolitan Olgunluk Testi

İzmir Metropolitan Okul Olgunluğu Testi

Çocukların okula, öğrenmeye, okul kurallarına, çevresel faktörlere hazır olup olmadığını belirleyen testtir. Okula yeni başlayacak çocukların anlama, okuma ve yazma gibi kabiliyetlerini ölçmek için kullanılır.

İzmir’de Metropolitan Okul Olgunluğu Testi hizmeti verdiğimiz kurumumuz sayesinde çocuğunuzun okula ve öğrenmeye ne kadar hazır olduğunu tespit edebilirsiniz.

  • Çocuğunuz okula başlamaya ne kadar hazır ?
  • Sizde çocuğum okula başlamaya hazır mı?
  • Henüz erken mi?
  • İlköğretime mi başlamalı anaokuluna mı?

gibi kafanızda soru işaretleri varsa bir uzman desteğiyle bu sorununuzu Metropolitan Okul Olgunluğu Testi yaptırarak bilimsel yöntemlerle, güvenilir ve kolay bir şekilde çözebilirsiniz. Çocuğunuza “İzmir’de Metropolitan Okul Olgunluğu Testi” yaptırmak istiyorsanız bize ulaşıp detaylı bilgi alabilir ve yetkin uzmanlarımızdan destek alabilirsiniz

Metropolitan Okul Olgunluğu Testi Kimlere ve Nasıl Uygulanır?

  • Bu test 5-6 yaş arası çoçuklara uygulanmaktadır.
  • Test süresi yaklaşık olarak 24 dakika sürmektedir.
  • Hem grup olarak hemde bireysel olarak uygulanabilmektedir.
  • Her alt test uzman tarafından yönergeye uygun biçimde çocuğa sorduğu soruları yanıtlaması istenir.
  • Bu test 6 Alt Test ve 100 maddeden oluşur.

Testler şu şekildedir

Kelime Anlama : Dilin anlaşılıp kavranmasını belirlemeyi sağlar. Çocuktan 4 resim içinden söyleneni seeçmesi istenmektedir.

Cümleler : Çocuktan, anlatılan cümleyi kavrayıp, gördüğü resimle birleştirmesi istenir.

Genel Bilgiler : Çocukların günlük hayatta sürekli gördüğü ve dokunduğu nesneler bu testtte yer alır. Gösterilen resimle tanıdığı nesne arasında ilişki kurup isimlendirmesi istenir.

Eşleştirme : Bu test önemli bölümlerden biridir.  Hayvanların, nesnelerin,kelimelerin, eşyaların,sayıların ve harflerin dört farklı resmi bulunmaktadır. Seçilen maddenin aynısının çocuktan bulması ve işaretlemesi istenir. Bu teste şekilleri yanlış yada ters işaretleyen çocuklarda genellikle okuma ve yazma problemleri görülebilir.

Sayılar : Bu testte, çocuğun o zamana kadar ki kazandığı sayı bilgisini, kavramını ölçmek için kullanılır.

Kopya Etme : Yazı yazmayı öğrenmede gerekli algı ve haraket kabiliyetini ölçmektedir. Araştırmacıların değindiği bir nokta ise, gördüğünü doğru algılayaman çocukların okuma ve yazmada zorluk çekmesidir. Bu testte çocuğun gördüğü sekli doğru bir şekilde algılayıp bu nesneye bir mekan içerisinde yer vermesi istenmektedir.

 

Bu alt testlerin sonucunda, çocuğun testlere göre verdiği doğru cevaplar belirli bir puana göre belirlenip toplanır. Ne kadar yüksek puan aldıysa okul olgunluk seviyesinin yüksek olduğunu gösterir.

Bu test eğitimini ve yetkinlik sertifikasını almış kişiler tarafından uygulanmaktadır. Alanında uzman ve yetkin Psikologlarımızdan “İzmir Metropolitan Okul Olgunluğu Testi” hizmeti almak için bize ulaşabilir ve güvenli bir şekilde destek alabilirsiniz. Ayrıca kurumumuz olarak, çocuklara ve yetişkinlere diğer zeka testlerini uygulamaktayız. Bu testler iki yaşından yeşiklere kadar uygulanabilmektedir.

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!