Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

İzmir Cas Testi

Gaziemir, Karşıyaka ve Bergama

İzmir Cas Testi

Cas testi İzmir Gaziemir – Karşıyaka ve Bergama olmak üzere 3 farklı şubemizde uygulanan bir testtir. CAS (Bilişsel Değerlendirme Sistemi) Testi, 5-17 yaş grubu çocukları zihinsel bakımdan değerlendiren bir zeka ve yetenek testidir.

İzmir’de her yaş grubuna destek veren farklı alanında uzman psikologlarımıza, cas testi uygulayan uzmanımız tarafından testin sonucuna göre sürecin nasıl ilerleyeceği hakkında bir yol haritası çıkarıp, en uygun uzmanımıza yönlendirmektedir. Buna göre en uygun tedavi başlamaktadır.

CAS Testi Nedir? Ne İşe Yarar?

CAS Testi (Cognitive Assessment System) Zihinsel Değerlendirme Sistemi olarak kullanılır. Test, İstanbul Üniversitesi öğretim üyelerinin rehberliğinde Türkiye standardizasyonu yapılarak Türkçeye kazandırılmıştır. CAS, 5-7 yaş ve 8-17 yaş olarak iki ayrı form biçiminde düzenlenmiştir. Çünkü bazı alt testler yalnızca 5-7 yaş arasını kapsarken bazıları da sadece 5-17 yaş arasını kapsar. Bazı testler de 5-17 yaş aralığının tamamını kapsamaktadır. CAS Testi İzmir ilinde rahatlıkla yaptırılabilen testlerdendir. “Cas testi izmir” için uygulama yapacak psikolog testin yapılma nedenine göre konuya hakim ve değerlendirme için tecrübeli olmasına dikkat edilmesi gereklidir. CAS Testini İstanbul Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezince yetkilendirilmiş sertifikalı psikolog ve psikolojik danışmanlar uygulayabilir.

Cas Testi Neden Önemlidir?

Cas testi kısacası çocuktaki davranışsal, duygusal dikkat eksikliği ve gelişimsel tüm konularda sonuç verir. Bu testi yaptırarak çocuğunuzda duygusal, davranışsal veya gelişimsel bir bozukluk olup olmadığını ayrıca hangi boyutta olduğunu öğrenebilir ve bu sayede daha verimli ve sistematik bir destek almanızı sağlarsınız. Bu test çocuktaki zeka durumuna bakarak, yatkın ve yetenekli olduğu alanında ortaya çıkmasını sağladığı için çocuğu başarılı olabileceği alana yönlendirmek için çok önemlidir. Bu testi yaptırmak, çocuğunuzdaki eksik veya artı yönlerini daha net bir şekilde görmeniz için elinizde bir rapor olmasını sağlar.


Uzmanlarımız

Psikolog Merve N. Durukan

Psikolog Merve N. Durukan

İzmir Psikolog

Psikolog Merve N. Durukan Profil Detay

İzmir Psikolog

Profil Detay


İzmir CAS Testi 5-17 yaş grubu olan çocukların zihinsel değerlendirmelerini içeren bir testtir. Bu testin her çocuğa yönelik değerlendirdiği alanları ve ortaya koyduğu gelişmeleri şu şekilde sayabiliriz:

  • Dikkat eksikliği
  • Travmatik beyin hasarı
  • Zihinsel engel
  • Hiperaktivite bozukluğu
  • Öğrenme güçlüğü
  • Ciddi duygusal bozukluklar
  • Üstün zekalılık
  • Planlama problemleri
  • Başarının önceden kestirilmesi gibi durumlar içindir.

Kurumumuzda Cas Testini Çocuk/Ergen Uzmanı Psikolog Aliye Kut tarafından uygulamaktadır.

Cas Testi İzmir Konu Başlıkları

Yukarıda sayılan tüm bu durumların değerlendirilmesi ve belirlenmesi amacıyla CAS Batarya Zeka Testi uygulanabilmektedir ve kullanılabilmektedir. CAS Testi bağlamında değerlendirilecek olan konuları 4 ana başlık altında kısaca inceleyecek olursak şöyle sıralayabiliriz:

Zeka Bölümü

CAS, 5-17 yaş okul çağında bulunan çocukların zihinsel gelişim düzeylerini değerlendirme maksadıyla geliştirilmiştir. Üstün zekalı olan veya zihinsel geriliği bulunan çocukların tanılamasında kullanılmaktadır.

Duygusal ve Travmatik Hasarlar

CAS Testi, travmatik beyin hasarı karşısında duyarlı olan çok çeşitli bilişsel işlemlerin ölçümüne imkan sağlar. Organizasyon; dikkat, dürtü kontrolü, planlama ve problem çözme gibi sorunlarda fayda sağlamaktadır.

Akademik Sorunlar

Öğrenme Güçlüğü başta olmak üzere pek çok akademik sorunun eğitsel, nörolojik ve psikolojik tanılamasında güçlü veriler sunabilen bir testtir. CAS Testi; çocukların algı, zeka düzeyi, dikkat, odaklanma ve öğrenme güçlüğü başta olmak üzere akademik seviyeleri hakkında bilgi vererek onları objektif manada tanımaya imkan sağlar.

Dikkat Sorunları ve Hiperaktivite

CAS, hiperaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği bulunan çocukların bilişsel işlem özelliklerinin değerlendirilmesi açısından uygun bir araçtır.

İzmir cas testi konusunda detaylı bilgi almak için ulaşabilirsiniz.

Cas Testi Ne Kadar Sürer ve Fiyatı Nedir ?

Cas testi ortalama olarak 90 dakika sürmektedir. 90 dakika süren bu test uygulayan uzman tarafından birkaç gün içinde rapor haline getirilip ebeveynlere teslim edilir. Ebeveynler raporu inceledikten sonra psikologla ortalama 30 dakika kadar test sonucunda çocukta görülen eksik veya artı yönlerin bilgisi için görüşür. Psikolog detaylı bir şekilde rapor sonucunu ebeveynlere aktarır. Çocukta eksik bir kısım varsa bu kısmın nasıl giderileceği ve nasıl bir çalışma yapılması gerektiğini anlatır. Daha sonra belirli tekniklerle bu kısımlar giderilerek çözüme kavuşturulur. İzmir cas testi fiyatı ise değişmekte olup ortalama 700-800 tl arasında değişmektedir.

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!