Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

İzmir Dikkat Testi

Dikkat Testi İzmir

İzmir Dikkat Testi

aaa Çocuğunda dikkat eksikliği ve hiperaktivite ‘den şüphelenen veya başka bireyler tarafından kafalarında şüphe oluşan ebeveynler bunun doğruluğu için dikkat testi yaptırma gereği duyuyorlar. İzmir dikkat testi uygulayan merkezler ve test süreciyle ilgili sıklıkla merak edilen sorulara cevap vermeye çalıştığımız yazımıza hoşgeldiniz.

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu tüm çocuklar arasında %5 oranında görülen, çocukluk çağının en yaygın görülen psikiyatrik bozukluğudur. Her sınıfta ortalama 25-30 çocuk bulunduğunu farz edersek, en az 1-2 çocuk dikkat eksikliği sahibi denebilir. Gerek okulda öğretmen veya rehber öğretmen tarafından gerek ebeveynlerin yakınları – akrabalar tarafından gözlemlenerek çocukta dikkat eksikliği bulunabileceği tartışılıyor. O noktadan sonra anne babaların kafasında şüphe tohumları ekiliyor ve içler bir türlü rahat etmiyor. Nihai olarak artık bu belirsizliği kaldırmak ve bir sonuca bağlamak için İzmirde dikkat eksikliği testi yapan yerler araştırılıyor ve başvurularak testler uygulanıyor.

İzmirde Dikkat Testi Yapan Merkezler

Test yaptırılmaya karar verildi, fakat nerede yaptırılacağı belli değil. İzmirde dikkat testi yapan merkez aranıyor ve neye göre seçileceğine dair fikriniz yok. Size yardımcı olalım :
Dikkat testi sürecinde her ne kadar testin uygulanması önemli olsa da testi uygulayacak uzmanın ve merkezdeki diğer çalışanların tutumları, güleryüzü muhakkak olmalı. Ebeveynler zaten belirsizliğin içinde ve neyle karşılaşacaklarını bilmiyorlar. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğuna işaret edecek bir sonuç çıkarsa uzun ve emek isteyen bir sürece girilecek, bulgular şüphelenildiği gibi çıkmazsa iyi tarafından bakarsak biraz fazla stres seviyesine maruz kalınmış olacak. Fakat önemli olan bu süreçteki insan ilişkileri ve iletişim. Çocuk da ebeveynler de en iyi hizmeti ve karşılamayı hak etmeli. Bu sebeplerden İzmir’de dikkat testi için seçeceğiniz kurumun insan ilişkilerine ve personelin yakınlığına da önem göstermeniz yerinde olacaktır. Bunu anlamanın yolu da sizden önce bu kurumda test yaptıran danışanların yorumları ve geribildirimlerine ulaşmak en sağlıklı yoldur.

Hangi Testler Kullanılıyor?

İzmirde dikkat testi için bilim literatüründe yaygın olarak kullanılan ve güvenirliği  yüksek olan CAS, WISC-R ve Moxo testleri kullanılmakta. Bu testler yordayıcılığı yüksek olan, çocuk psikiyatristleri tarafından istenebilen ve sonuçlarına tamah edilen testlerdir. Bunların dışında bazı kurum ve kişiler tarafından dikkat testi adı altında subjektif testler uygulanabiliyor. Ebeveynlere tavsiyemiz öncelikle yukarıda belirttiğimiz 3 testi tercih etmeleri yönünde olacaktır. Bu süreçte uzmanlardan da danışmanlık alınabilir. Hangi test neyi ölçer, sadece teşhis amacıyla mı yoksa eksik & güçlü yanların bulunmasına yönelik de sonuçlar isteniyor mu? bu ihtiyaçlara göre testlerden biri seçilebilir. Örneğin CAS testi yaşamın birçok boyutuna yönelik, farklı yaş gruplarına özel nokta atışı sonuçlar veren bir testtir.

Bu testlerin dışında Bourdon, D2 gibi dikkat testleri de mevcut olup bilim literatüründe yer alır. Teşhis aşamasında çocuk psikiyatristinin talebi doğrultusunda yaptırılabilir ya da ailenin özel talebiyle testlerin uygulandığı bir kurumda uygulanabilir.

Dikkat Testinden Sonra…

Dikkat testi için İzmir içinde bir kurum bulundu, dikkat eksikliği testi yapıldı. Daha sonraki süreçle ilgili bilgilendirmek istiyoruz. Dikkat testini ilk adım olarak düşünebiliriz. Test sonucu dikkat eksikliği ve hiperaktiviteyi işaret ediyorsa, çocuk psikiyatristi de teşhisi koyduysa asıl iş o noktadan sonra başlıyor. Çünkü bu bozukluk sadece çocukluk çağını değil, tüm ergenliği ve yetişkinliği etkiliyor. Erken safhada teşhis ve tedavi yollarıyla durum tersine çevrilip lehimize bile döndürülebiliyor. Doğru adımları atmak, DEHB hakkında bilgilenmek, çocuğumuza nasıl davranacağız bilmek, onu yönlendirmek(yönlendirilmeye çok ihtiyaçları oluyor) gibi birçok yaklaşımla hem ailenin hayatı hem çocuğun hayatı kolaylaşıyor.

Teşhis için Dikkat Eksikliği Testi Yeterli mi?

Dikkat eksikliği teşhisinde önemli bir yer tutan testler, teşhis için tek materyal değildir. Çocuk psikiyatristi detaylı bir değerlendirmeyle test sonuçlarını da göz önünde bulundurarak nihai kararı verir. Sadece değerlendirme ve görüşmelerle teşhis koymak riskli olabiliyor. Çocuğun nerelerde geri olduğu, dikkat ve konsantrasyon problemleri hangi alanlarda yoğunlaşıyor bunların objektif şekilde ölçülmesi işleri kolaylaştırıyor ve daha emin adımlar atılmasına vesile oluyor. Dikkat eksikliği testi tek başına teşhiste rol almasa da büyük bir payı var ve teşhis için talep edilen materyallerin başında geliyor.

Sınav Kaygısında Gizli DEHB ve Başarısızlık

Günümüz akademik başarısı ve eğitim hayatındaki beklentiler öğrencileri kaygıya, tabiri caizse ”yarış atı” pozisyonuna sokabiliyor. Birçok çocuk ve genç zeka olarak ortalamanın üstünde, potansiyeli yüksek ve parlak bir zihne sahip olsa da dikkat eksikliği ve hiperaktivite sahibi olup teşhisi kaçırılmış, üstüne düşülmemiş olabiliyor. Bu çocuklar ne kadar emek verse, ders çalışsa, alması gereken sorumlulukları alsa da sınav esnasında basit hatalar yapıp kaygılarına yenik düşebiliyorlar. Bu durumu birkaç kez yaşayan çocuk, ilerleyen sınavlarda da aynı durumla karşılaşmaktan şüpheleniyor(beklenti anksiyetesi) ve beklediği başına geliyor. Bu tür sınav kaygısı sorunlarında teşhis edilmemiş dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu büyük rol oynayabiliyor. Anksiyete ve depresyon gibi psikiyatrik bozuklukların çok sık görüldüğü DEHB’nin teşhisi önemlidir. Bunun için de şüphelenen ebeveynler İzmirde dikkat testi yaptırıp var mı yok mu? belirsizliğinden kurtulabilirler.

Çeşitli sebeplerden çocuğunuza İzmirde dikkat testi yaptırmak istiyor ve testi uygulayan merkez arıyorsanız AyBros Psikoloji olarak alanında uzman psikologlarımız tarafından testler uygulanmakta, dikkat eksikliği ve hiperaktivite ile ilgili aklınıza gelebilecek her soruya cevap vermekteyiz. Süreç içinde gerekli doğru yönlendirmelerle yapılması / bilinmesi gereken herşeyi paylaşmaktayız. Herkese sağlıklı, huzurlu günler diliyoruz.

İletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!