Aybros Psikoloji - İzmir Psikolog ve Danışmanlık - Hızlı Menü

İletişim

Nefes Açlığı Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Nefes Açlığı olarak da bilinen nefes darlığı, çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kişinin günlük aktiviteleri yaparken zorlanmasına ve yaşam kalitesini düşürmeye neden olan bu ...

Nefes Açlığı Nedir ve Sebepleri Nelerdir?

Nefes Açlığı olarak da bilinen nefes darlığı, çeşitli sebeplerden ötürü meydana gelen bir rahatsızlıktır. Kişinin günlük aktiviteleri yaparken zorlanmasına ve yaşam kalitesini düşürmeye neden olan bu rahatsızlık, ilerleyen zamanlarda ciddi bir hastalığa dönüşebilir. Çeşitli psikolojik nedenlerden dolayı da oluşabilen nefes darlığı sorunu için ise mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir. Soluk alıp,  verisini tıkayan ve hayatı zorlaştıran nefes darlığı sorunu, kalp hastalığına da dönüşebilmektedir. Akciğere bağlı olarak gelişen nefes açlığı hastalığı için doğal yollarla iyileşme yöntemleri de bulunmaktadır. Bu yöntemlerin ilk sırasında ise temiz hava almaktır.

 

Nefes Açlığı, soluk alıp vermede zorluk yaşatan ve kişinin hayatını kötü bir hâle sokan hastalıktır. Ciddi kalp hastalığına da neden olan nefes açlığı sorunu için ise bir doktora başvurmanız gerekmektedir. Nefes açlığı hastalığı için yapılması gereken en doğru çözüm ise daima temiz hava almak ve nefes egzersizleri yapmaktır. Bununla birlikte doktorun verdiği ilaçları da kullanarak bu hastalığı kolayca atlatabilirsiniz. Psikolijik bir durum olduğunu düşünüyorsanız İzmir Psikolog ve Danışma Merkezimizi arayabilrisiniz.

Nefes Açlığı (Darlığı) İlaçları

Nefes Açlığı, kişinin yaşamında uyguladığı günlük aktiviteleri zor bir hâle sokmakta ve ilerleyen zamanlarda ciddi kalp hastalıklarına dönüşebilmektedir. Akciğere bağlı olarak ilerleyen bir hastalık olan nefes açlığı sorunu için ise sürekli olarak oksijen almak gerekir. Kalp problemlerine bağlı olarak da görülebilen bu hastalık, günler içinde yavaş yavaş kendisini göstermektedir. Farklı sebeplerden ötürü meydana gelen bu rahatsızlık, astım, kalp krizi, kalp yetmezliği ve tansiyon düşüklüğünden dolayı görülebilir. Kişinin fenalık geçirmesine neden olan nefes açlığı sorunu aynı zamanda yaşlılıktan ötürü de olabilir.

 

Ciddi rahatsızlıklara neden olan nefes açlığı sorunu, kişinin nefes alıp vermekte zorlanması ve yeteri kadar nefes alamamasına sebep olmaktadır. Akciğere bağlı olarak ve akciğere bagli olmayarak 2 gurupta incelenen bu rahatsızlık  ilerleyen zamanlarda kişide ölümcül hastalıklara da dönüşebilmektedir. Patolojiye ve psikolojik nedenlere bağlı olarak da görülebilen nefes açlığı sorunu,  doktorun yazdığı ilaçlar ve düzenli tedavi ile normale dönüştürülebilir.

Nefes Açlığı Çözümü ve Yapılması Gerekenler

Nefes Açlığı, ciddi rahatsızlıkların belirtisidir ve bu hastalık için uygulanan bazı tedavi yöntemleri bulunmaktadır. Doktor tedavisi ile iyiye gidebilen bu rahatsızlık, çeşitli hastalıklardan ötürü görülmektedir. Astım,  kalp yetmezliği ve yaşlılık gibi nedenlerden dolayı görülebilen nefes açlığı sorunu için ise uygulanabilecek birçok çözüm bulunmaktadır.

Nefes açlığı nedir? Sorusunun yanıtını arayanlar için  hastalığın detayını açacak olursak, bu rahatsızlığın ilk nedeni astım olabilir. Sıklıkla görülen nefes açlığı rahatsızlığı nedenleri arasında olan astım ile birlikte tansiyon düşüklüğü de bu sebepler arasında görülebilmektedir. Hayatı zorlu bir hâle getiren bu hastalığın çözümü için ise bir doktora gitmeniz gerekmektedir.

 

Özellikle küçük çocuklarda görülen nefes alıp vermede zorluk çekme durumu, göğüs ağrısı belirtisi ile ortaya çıkmaktadır. Bu hastalıktan kurtulmak ve iyileşmek için ise mutlaka tedavi olmanız gerekmektedir. Düzenli ilaç tedavisi ile iyileşme seviyesine gelebilecek bu rahatsızlık için doğal yöntemlerde bulunuyor. Bu doğal yöntemler arasında ise temiz hava almak ve kirli havadan uzak durmak vardır.

Nefes Açlığı hastalığının belirtileri ise şu şekildedir;

  • Nefes almakta güçlük çekme
  • Solunumda hırıltı
  • Yorgunluk ve sürekli halsizlik hissi
  • Baş ağrısı
  • Kilo kaybı
  • Bilinç bozukluğu

Nefes Açlığı, nefes darlığı olarak da bilinmekte ve bu rahatsızlığın farklı birçok nedeni bulunmaktadır. Ağır belirtiler ile kendini gösteren bu rahatsızlık yorgunluk, baş ağrısı, kilo kaybı,  bilinç bozukluğu ve daha birçok sorunu hayatımıza getirmektedir. Kalp hastalığına da dönüşebilen bu hastalık için ise ertelemeden bir doktora başvurmanız gerekmektedir.


0 Yorum | Aybros | Blogİletişim Kurun

Bir Psikoloğa mı İhtiyacınız Var ?

Bizi Arayın, Alanında Uzman Psikologlarımız Sizlere Yardımcı Olsun!

İzmir Pedagog, İzmir Psikolog ve Danışmanlık alanlarında hizmetinizdeyiz!